Linkuri accesibilitate

Halterofila Cristina Iovu a adus prima medalie olimpică R. Moldova

La Jocurile Olimpice de la Londra, halterofila Cristina Iovu a câștigat, duminică, prima medalie pentru Republica Moldova, anume medalia de bronz în categoria de 53 de kilograme.
Tot ieri a câștigat prima medalie pentru țara gazdă ciclista britanică Lizzie Armistead care a obținut argintul la cursa de 140 de kilometri.
După două zile de competiții, China se află pe primul loc după numărul de medalii având în total 12, inclusiv 6 de aur. Pe localul doi cu 11 medalii se află Statele Unite, urmate de Italia cu 7 medalii.
Republica Moldova se află pe locul 22, iar România pe locul 17 cu o medalie de argint la judo. De asemenea, echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat aseară în finala care are loc marți seara.