Linkuri accesibilitate

Alergătorul etiopian Lelisa Desisa a câștigat a 119-a ediție a maratonului internațional de la Boston

Alergătorul etiopian Lelisa Desisa a câștigat luni a 119-a ediție a maratonului internațional de la Boston. A fost a doua lui victorie în acea competiție. Desisa câștigase și cursa din 2013, cu câteva ore înainte ca două bombe să explodeze la linia de sosire, omorând trei oameni și rămind 260. Desisa a revenit la Boston după atentat, donându-și medalia orașului în semn de omagiu față de victimele atacului terorist pus pe seama a doi frați originari din Cecenia. Proba feminină a maratonului a fost câștigată ieri de kenyana Caroline Rotich. Procesul lui Djokar Țarnaev, singurul din cei doi suspecți în viață, intră astăzi în faza verdictului, când ar putea fi condamnat la închisoare pe viață sau la moarte.