Linkuri accesibilitate

Sârbul Novak Djokovic a cîștigat pentru a treia oară turneul de tenis de la Wimbledon

Sârbul Novak Djokovic l-a învins pe elvețianul Roger Federer în finala turneului de tenis de Grand Slam de la Wimbledon, câștigând al treilea titlu. Djokovic, în vârstă de 28 de ani, l-a învins pe Federer, de 33 de ani, în patru seturi. Finala simplu masculin jucată între primii doi tenismani din clasamentul mondial ATP a fost al 40-lea meci oficial dintre Djokovic și Federer și evenimentul cel mai așteptat al turneului de la Wimbledon, încheiat duminică. Finala de simplu feminin a fost câștigată sâmbătă de numărul unu mondial Serena Williams, care a învins-o în două seturi pe tânăra spanioloaică Garbine Muguruza.